Zespół Szkół
w Pamiątkowie
ul. Szkolna 13
64-514 Pamiątkowo
tel/fax: 61 29 144 09
e-mail: sppamiatkowo@wp.pl
CYRFOWA DZIECIĘCA ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN

      Uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły biorą udział w projekcie Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan. Efektem pracy czterech zespołów będzie stworzenie biogramów najciekawszych postaci żyjących na terenie gminy. W ramach zajęć pozalekcyjnych odbyły się już nocne warsztaty filmowe, w efekcie których został zmontowany próbny film. Ostatnio przeprowadzono również warsztaty dziennikarskie, podczas których każdy miał szansę wcielić się w dziennikarza i operatora kamery. Odwiedzili nas i jeszcze odwiedzą ciekawi goście z interesującymi historiami do opowiedzenia. Na pewno dowiemy się o zdarzeniach nieprawdopodobnych, niebezpiecznych i śmiesznych, mających miejsce dawno temu i nie tak zupełnie dawno… Z pewnością będziemy się dobrze razem bawić podczas rajdu, pleneru fotograficznego i wycieczki. Na zajęciach zawsze zdarza się coś zabawnego, a czas mija zaskakująco szybko…


 • Spotkanie z panem Januszem Stachowiakiem, który opowiadał o swojej działalności w Polskim Związku Wędkarskim i straży rybackiej oraz o działaniach na rzecz ochrony środowiska. galeria ...
 • Wywiad na temat Ludwika Ratajczaka galeria ...
  Grupa projektowa w poszukiwaniu informacji na temat Ludwika Ratajczaka, nauczyciela naszej szkoły w latach 30-tych XX w., ofiary zbrodni katyńskiej, przeprowadziła wywiad z panią Jadwigą Szczeszak i panią Lucjaną Marią Kuźnicką. Panie te chodziły w tych latach do szkoły powszechnej w Pamiątkowie i pamiętają Ludwika Ratajczaka. Przekazały nam informacje nie tylko na temat tego jakim był człowiekiem, ale również zdjęcia, na których jest on obecny. Opowiedziały również dalszą swoją historię związaną z ukrywaniem przez ich rodzinę żydowskich chłopców w czasie II wojny światowej. Obie uhonorowane zostały medalem – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
  Ludwik Ratajczak (1909-1940) - nauczyciel szkoły powszechnej w Pamiątkowie. Ofiara zbrodni katyńskiej. Tak jak wielu w czasie II wojny światowej oddał życie za swój kraj. Zapamiętany przez uczniów jako człowiek o ogromnym sercu do młodzieży, bardzo religijny, ale przede wszystkim wielki patriota. Zawsze podkreślał, że tylko życie zgodne z zasadami moralnymi przynosi korzyści człowiekowi i państwu. Każdy musi brać odpowiedzialność za swoje postępowanie.
 • Spotkanie z wnuczką pana Stanisława Janickiego, która opowiedziała wiele ciekawych faktów z życia swojego dziadka galeria ...
 • Bohaterka biogramu pani Maria Lasecka galeria ...
  Maria Lasecka (ur.1950r.) - nauczycielka matematyki w Zespole Szkół w Pamiątkowie, wieloletnia działaczka w ZHP, radna gminy Szamotuły w latach 1998-2002. Pani Maria Lasecka jest przykładem człowieka pracowitego, przed którym żadna przeszkoda nie jest trudna. Działaczka społeczna, pokazująca, że każdy z nas powinien troszczyć się o naszą „Małą Ojczyznę”. Oddana swej pracy pedagogicznej, uważa, że "Matematyki się nie uczy, matematykę się rozumie", "Matematyka to jeden wielki łańcuch". Przekonana, że harcerstwo uczy nie tylko jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, ale również czym kierować się w życiu.
 • Wizyta w Archiwum Państwowym w Poznaniu galeria ...
  Grupa projektowa wybrała się z wizytą do Archiwum Państwowego w Poznaniu, gdzie poznała zasady zabezpieczania i przechowywania dokumentów. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się jak należy poszukiwać informacji w archiwach, a także jak korzystać ze strony internetowej archiwum.
 • Zajecia w szkole i nie tylko
  W czasie zajęć projektowych spotykaliśmy się aby poznać bliżej historię naszego regionu i bohaterów z nim związanych. Zaczęliśmy od przeprowadzania wywiadów we własnych rodzinach w poszukiwaniu osób, o których warto napisać aby je bliżej poznać. Po dokonaniu wyboru bohaterów, przeprowadziliśmy burzę mózgów, stworzyliśmy mapy myśli w celu stworzenia szkieletu do dalszej pracy. W czasie warsztatów dziennikarskich i filmowych uczyliśmy się przeprowadzać wywiady i kręcić filmy, poprzez wcielanie się w role dziennikarzy i naszych bohaterów. W czasie wyjść w teren do Pamiątkowa i Witoldzina poznawaliśmy nie tylko naszych bohaterów, szukając ich śladów, ale także naszą historię. Dzieje Powstania Wielkopolskiego, II wojny światowej i czasów współczesnych. Podczas wizyty w naszej parafii ksiądz proboszcz opowiedział nam o zasadach prowadzenia ksiąg metrykalnych, a także o tym jak funkcjonował nasz kościół w czasie II wojny światowej.
  warsztaty w szkole galeria ...
  spotkanie z księdzem galeria ...
  zajęcia w terenie galeria ...
 • logo
  Czytaj więcej o projekcie na www.cdew.pl
LipDub - produkcja zrealizowana w ramach warsztatów filmowych Movie sie
Copyright © Zespół Szkół w Pamiątkowie
Zespół Szkół w Pamiątkowie, ul. Szkolna 13, 64-514 Pamiątkowo
tel./fax: 61 29 14 409 | e-mail: sppamiatkowo@wp.pl